Haziran 2015 Seçimi Üzerine

06/06/2016 // by zeynox

5 Haziran 2015’te şunları yazmışım… Memleket hallerine dair yazıp çizdiklerimi kayıt altına almak için yayınlıyorum.

Onca ayrıştırma, kutulaştırma, kin gütme, pislik atma, korkutma, yasaklama ve kavga gürültü arasında bir seçim panayırına girmek üzereyiz… TT olmuş madem gündem; ben de bir iki kelam edeyim.
Öncelikle ne olursa olsun dünya durmayacak bence, hayat devam edecek, yaşam, insanlık ve Türkiye kendi çizdiği kendi belirlediği geleceğini yazacak.
Başımızdaki bela bir insan belası olduğundan öte bir mentalite sorunu. Evrenler gider Recepler gelir, Aliler ölür, Berkinler direnir. Sorumluluğu başkalarına yüklemekten vazgeçip her birey kendi soluğu yettiğince, elinden geldiğince bir şeyleri üstlendiğinde, “amaaaan bana mı kaldı ülkeyi kurtarmak” demediğinde, sivil toplumun gücünü anlayıp onunla yürüyebilmeyi öğrendiğinde hem ülke hem dünya daha iyi bir yer olur. Kendi kapının önünü süpüren komşu misali.
HDP umarım barajı geçer, seçim sisteminin bir barikat, adaletsiz bir demokrasi şaklabanlığı olduğu ülkemde temsil edilmesi gereken bir parti kanımca.
Benim oyum HDP’ye değil. Ama oyunu veren kardeşlerimle saygıyla, dayanışmayla yan yana gelirim. Hatta oyunu kime verirse versin, isterse vermesin… insan olduktan sonra, temel hak ve özgürlüklere saygılı olduktan sonra herkesle yan yana gelirim.
Ama haksızlığa, yanlışa, yalana direnirim… Yanımdaki de yapsa direnirim.
Bu yüzden kim nasıl nerede duruyorsa hayatta; dileğim herkesinki başka sözleri dinleyebilecek, duyup anlamaya çalışacak, katılmasa da düşünebilecek, doğru bildiğini sırf inadından değil aklıyla savunabilecek, savunduğu için çalışmaktan erinmeyecek, çalıştığını yürekten paylaşacak, paylaştıkça büyüdüğünü görecek bir duruş olsun.

05/06/2015, Zeynep Karagöz

Share

Leave a Reply